23.6.2019 je v organizaciji Planinske zveze Slovenije, Zveze slepih in slabovidnih ter Lions klubov Slovenije potekala akcija STOPIVA SKUPAJ, OSVOJIVA VRH in sicer na Boču, Zelenici, pri Gospodični in na našem Čavnu. Sprva je zgledalo nemogoče. Toda  tam, kjer sta volja in pogum, se da narediti vse. To so dokazali slepi in slabovidni ter njihovi spremljevalci, ki so se podali s Predmeje na Čaven.   S pomočjo vodnikov PD Ajdovščina so vzpon premagali brez težav. Pri koči jih je pozdravil predsednik PD, ki je dejal da je bela palica, simbol slepih in slabovidnih, povezala srca vseh prisotnih in tkala nova prijateljstva. Starosta ajdovskih vodnikov, 83-letni Anton Kreševec,  je pohvalil vse pohodnike in jim zaželel varen korak v planinah ter nadaljeval,da smo vsi spoznali, da slepota ni ovira za hojo v hribe.  S svojimi očmi jim je opisal lepote Čavna in razglede,  ki jih ponuja. Povabil jih je naj obiščejo Malo goro, cvetlični vrt pod Čavnom,  trenutno poln cvetočih perunik.  Dobrodošlico jim je na Čavnu zaželel tudi dr. Evgen Bavčar, slepi fotograf, filozof in borec za pravice slepih. Oslepel  je pri dvanajstih letih in stalno ruši meje nemogočega.  Iz njegovega pripovedovanja so pohodniki začutili čustveno navezanost na njegovo in našo goro-simbol ajdovskih planincev. Zavzel se je za ohranjanje lepot Čavna, ljudskega izročila in običajev. Sledilo je družabno srečanje.  Kako malo je potrebno, da smo ljudje srečni. Včasih je dovolj, da ponudimo roko…..ali pa jo sprejmemo. Da je bilo druženje še prijetnejše,  je z gostoljubno postrežbo  poskrbel novi oskrbnik koče na Čavnu.

Deli dogodek.

Delite to objavo s prijatelji!